Skip to content

624 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 1997

Property Information

Block405
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,728
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,100
38%
Improvement Value:$279,100
62%
Total Assessment$449,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,560+4.2%
2024$12,052+2.7%
2023$11,733+1.8%
2022$11,526-8.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920