Skip to content

522 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block406
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,100
44%
Improvement Value:$212,800
56%
Total Assessment$379,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,622+4.2%
2024$10,193+2.7%
2023$9,923+1.8%
2022$9,748-3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5260, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1920