Skip to content

480 Avenue E(Unit C0101)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block406
Lot2
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2.5S-F-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage887
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
37%
Improvement Value:$100,700
63%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,460+4.2%
2024$4,279+2.7%
2023$4,166+1.8%
2022$4,093-30.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft887DeedBook 9735, Page 987Recorded3/21/2023

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 8356, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1920