Skip to content

534-548 Avenue E(Unit C0101)Bayonne, NJ 07002

Built 1948
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block406
Lot29.01
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2S-CB-6C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,747
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
12%
Improvement Value:$367,500
88%
Total Assessment$417,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,673+4.2%
2024$11,202+2.7%
2023$10,905+1.8%
2022$10,713-54.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,747DeedBook 9303, Page 670Recorded5/3/2018

Property Sale

Sale
$627,370
DeedBook 7586, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1948