Skip to content

434 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Oct 22, 1998

Property Information

Block409
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
40%
Improvement Value:$249,200
60%
Total Assessment$412,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,522+4.2%
2024$11,057+2.7%
2023$10,764+1.8%
2022$10,574-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5354, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1920