Skip to content

12 W 53rd StBayonne, NJ 07002

Built 1967

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 13, 2011

Property Information

Block40
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
38%
Improvement Value:$279,200
62%
Total Assessment$450,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,588+4.2%
2024$12,079+2.7%
2023$11,759+1.8%
2022$11,552+14.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 8803, Page 115Recorded7/28/2011

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 7566, Page 294Recorded5/27/2005

Property Built

Built

Year Built: 1967