Skip to content

94a W 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Nov 23, 1998

Property Information

Block61
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,200
38%
Improvement Value:$312,800
62%
Total Assessment$501,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,008+4.2%
2024$13,442+2.7%
2023$13,086+1.8%
2022$12,856-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 5364, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1965