Skip to content

259 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block410
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,239
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
41%
Improvement Value:$242,900
59%
Total Assessment$409,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,441+4.2%
2024$10,979+2.7%
2023$10,688+1.8%
2022$10,500+31.1%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,239DeedBook 9740, Page 915NU CodeFamily (1)Recorded4/14/2023

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5345, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1920