Skip to content

223 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block410
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
54%
Improvement Value:$133,600
46%
Total Assessment$290,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,120+4.2%
2024$7,791+2.7%
2023$7,585+1.8%
2022$7,452+12.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920