Skip to content

261 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block410
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,982
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
49%
Improvement Value:$170,000
51%
Total Assessment$336,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,403+4.2%
2024$9,023-21.7%
2023$11,519+34.9%
2022$8,540+97.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920