Skip to content

215 Prospect Ave(Unit C0302)Bayonne, NJ 07002

Built 1909

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block421
Lot18
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-F-1C-4U-COND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage847
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
50%
Improvement Value:$91,300
50%
Total Assessment$183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,142+4.2%
2024$4,934+2.7%
2023$4,803+1.8%
2022$4,719-9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft847DeedBook 9826, Page 868Recorded6/6/2024

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft690DeedBook 9371, Page 903Recorded1/11/2019

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7459, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1909