Skip to content

215 Prospect Ave(Unit C0202)Bayonne, NJ 07002

Built 1909

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 26, 2005

Property Information

Block421
Lot18
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-F-1C-4U-COND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage821
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,400
50%
Improvement Value:$90,200
50%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,022+4.2%
2024$4,819+2.7%
2023$4,691+1.8%
2022$4,609-25.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 7711, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1909