Skip to content

94 E 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 2, 2019

Property Information

Block431
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,500
46%
Improvement Value:$167,400
54%
Total Assessment$310,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,693+4.2%
2024$8,341+2.7%
2023$8,121+1.8%
2022$7,978+19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9427, Page 449Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$221,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9145, Page 320Recorded9/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970