Skip to content

9 New StBayonne, NJ 07002

Built 1968

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 24, 2006

Property Information

Block434
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,415
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
26%
Improvement Value:$428,800
74%
Total Assessment$577,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,141+4.2%
2024$15,489+158.4%
2023$5,995-50.5%
2022$12,122+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,415DeedBook 7983, Page 243Recorded8/28/2006

Property Sale

Sale
$367,000

From:

To:

Sq Ft2,415DeedBook 7251, Page 278Recorded3/20/2004

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,415DeedBook 7128, Page 124Recorded9/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1968