Skip to content

207 Avenue FBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 1, 2014

Property Information

Block434
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
45%
Improvement Value:$145,200
55%
Total Assessment$262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,348+4.2%
2024$7,051+2.7%
2023$6,864+1.8%
2022$6,743+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9003, Page 217NU CodeUndivided interest (8)Recorded10/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920