Skip to content

120-122 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 1996

Property Information

Block442
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H-G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,609
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
22%
Improvement Value:$600,400
78%
Total Assessment$774,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,641+4.2%
2024$20,766+2.7%
2023$20,217+1.8%
2022$19,861+23.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920