Skip to content

105 E 24th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block443
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage889
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
62%
Improvement Value:$96,100
38%
Total Assessment$252,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,071+4.2%
2024$6,785+2.7%
2023$6,606+1.8%
2022$6,489+36.5%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft889DeedBook 9836, Page 311NU CodeCharitable / religious (17)Recorded7/25/2024

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9094, Page 520NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920