Skip to content

16 New StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$208,150
Last Sale Date
Jul 12, 2021

Property Information

Block436
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage838
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,800
67%
Improvement Value:$76,300
33%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,490+4.2%
2024$6,227-14.5%
2023$7,285+1.8%
2022$7,157+32.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$208,150

From:

To:

Sq Ft838DeedBook 9590, Page 604Recorded8/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920