Skip to content

102 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block444
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
44%
Improvement Value:$198,700
56%
Total Assessment$354,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,917+4.2%
2024$9,517+2.7%
2023$9,265+1.8%
2022$9,102+17.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$730,000
Sq Ft2,090DeedBook 9431, Page 262Recorded9/4/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1920