Skip to content

43 W 26th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block178
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-CB-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
41%
Improvement Value:$268,600
59%
Total Assessment$459,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,834+4.2%
2024$12,315+2.7%
2023$11,989+1.8%
2022$11,778+41.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 9879, Page 105Recorded2/11/2025

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,292DeedBook 8879, Page 405NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/15/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920