Skip to content

131 Avenue FBayonne, NJ 07002

Built 2022

Last Sale Price
$607,500
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block449
Lot13

Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
29%
Improvement Value:$341,600
71%
Total Assessment$481,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,452+4.2%
2024$12,908+160.8%
2023$4,950+1.8%
2022$4,863-43.7%
Property History

Property Sale

Sale
$607,500

From:

To:

DeedBook 9678, Page 408NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 9267, Page 201Recorded12/20/2017