Skip to content

91 E 22nd StBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Feb 9, 2017

Property Information

Block449
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2S-FD-C-2U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,100
46%
Improvement Value:$183,200
54%
Total Assessment$341,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,543+4.2%
2024$9,157+2.7%
2023$8,915+1.8%
2022$8,758-13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 9188, Page 653Recorded3/24/2017

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 8440, Page 158Recorded2/11/2008

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5472, Page 101