Skip to content

133 Avenue FBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block449
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,958
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
36%
Improvement Value:$270,500
64%
Total Assessment$419,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,729+4.2%
2024$11,255+2.7%
2023$10,957+1.8%
2022$10,764-3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,996DeedBook 9119, Page 807Recorded5/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920