Skip to content

22 Mechanic StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Dec 22, 1995

Property Information

Block449
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,743
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,100
53%
Improvement Value:$140,400
47%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,346+4.2%
2024$8,009+2.7%
2023$7,797+1.8%
2022$7,660-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4944, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1920