Skip to content

79 W 51st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 20, 2001

Property Information

Block44
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
51%
Improvement Value:$174,600
49%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,915+4.2%
2024$9,514+2.7%
2023$9,262+1.8%
2022$9,099-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5831, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1920