Skip to content

68 W 50th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Dec 26, 1996

Property Information

Block56
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
48%
Improvement Value:$172,600
52%
Total Assessment$329,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,210+4.2%
2024$8,838+2.7%
2023$8,604+1.8%
2022$8,452-11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5088, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1920