Skip to content

77 W 51st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Mar 31, 2014

Property Information

Block44
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
51%
Improvement Value:$170,200
49%
Total Assessment$350,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,792+4.2%
2024$9,396+5.6%
2023$8,897+1.8%
2022$8,736-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8976, Page 870

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 7943, Page 250Recorded7/13/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920