Skip to content

69 W 51st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Mar 2, 2018

Property Information

Block44
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
44%
Improvement Value:$225,500
56%
Total Assessment$405,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,338+4.2%
2024$10,880+2.7%
2023$10,592+1.8%
2022$10,405+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 9293, Page 549Recorded3/19/2018

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 8743, Page 933Recorded7/23/2010

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 8588, Page 153Recorded8/14/2008

Property Built

Built

Year Built: 1920