Skip to content

92 W 52nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$631,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block44
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,167
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
41%
Improvement Value:$261,200
59%
Total Assessment$441,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,336+4.2%
2024$11,837+4.1%
2023$11,373+1.8%
2022$11,172-3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$631,000

From:

To:

Sq Ft3,167DeedBook 9624, Page 1Recorded12/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920