Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
51 Prospect AveBayonne, NJ 07002
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2015
Property Information
Block455
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class10
Description3S-F-A-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$237,500
40%
Improvement Value:$358,000
60%
Total Assessment$595,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $16,650 | +4.2% |
| 2024 | $15,977 | +2.7% |
| 2023 | $15,554 | +1.8% |
| 2022 | $15,281 | +27.8% |
Property History
No events match the selected filters.