Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
153 Avenue FBayonne, NJ 07002
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2022
Property Information
Block448
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class10
Description3S-F-A-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$149,000
24%
Improvement Value:$478,600
76%
Total Assessment$627,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $17,548 | +4.2% |
| 2024 | $16,839 | +2.7% |
| 2023 | $16,393 | +1.8% |
| 2022 | $16,104 | +10.1% |
Property History
No events match the selected filters.