Skip to content

44 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 1997

Property Information

Block456
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,300
37%
Improvement Value:$289,200
63%
Total Assessment$461,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,904+4.2%
2024$12,382+2.7%
2023$12,054+1.8%
2022$11,842-2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970