Skip to content

18 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 2019
Vacant Land

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block460
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,334+4.2%
2024$4,159+2.7%
2023$4,049+1.8%
2022$3,977+31.7%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

DeedBook 9686, Page 467Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$512,500

From:

To:

DeedBook 9505, Page 433NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019