Skip to content

69 W 50th StBayonne, NJ 07002

Built 2005

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 27, 1994

Property Information

Block52
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,925
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
29%
Improvement Value:$450,300
71%
Total Assessment$630,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,623+4.2%
2024$16,911+2.7%
2023$16,463+1.8%
2022$16,174-5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4813, Page 185