Skip to content

159 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$97,500
Last Sale Date
Jan 15, 2004

Property Information

Block79
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
37%
Improvement Value:$308,400
63%
Total Assessment$488,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,656+4.2%
2024$13,104+2.7%
2023$12,757+1.8%
2022$12,532-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 7195, Page 169

Property Sale

Sale
$97,500

From:

To:

Sq Ft2,742DeedBook 7195, Page 169NU CodeUndivided interest (8)Recorded1/15/2004

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5209, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1920