Skip to content

65 W 50th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
May 17, 1999

Property Information

Block52
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,445
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,300
53%
Improvement Value:$165,700
47%
Total Assessment$351,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,814+4.2%
2024$9,417+2.7%
2023$9,168+1.8%
2022$9,007+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5444, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1920