Skip to content

46-48 E 41st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 1, 2009

Property Information

Block102
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
43%
Improvement Value:$259,200
57%
Total Assessment$454,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,699+4.2%
2024$12,186+2.7%
2023$11,864+1.8%
2022$11,655-2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8735, Page 123NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/8/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920