Skip to content

70 W 51st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 10, 1998

Property Information

Block52
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,077
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
50%
Improvement Value:$176,800
50%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,976+4.2%
2024$9,573+2.7%
2023$9,320+1.8%
2022$9,155-6.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5070, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1920