Skip to content

11 E 51st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 23, 2012

Property Information

Block46
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
40%
Improvement Value:$281,800
60%
Total Assessment$469,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,122+4.2%
2024$12,591+2.7%
2023$12,258+1.8%
2022$12,042+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$393,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 7450, Page 116Recorded1/26/2005

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5821, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1920