Skip to content

213 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2015

Property Information

Block60
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
41%
Improvement Value:$228,400
59%
Total Assessment$390,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,916+4.2%
2024$10,474+2.7%
2023$10,197+1.0%
2022$10,100-11.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965