Skip to content

97 W 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block61
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
34%
Improvement Value:$331,200
66%
Total Assessment$499,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,963+4.2%
2024$13,399+6.6%
2023$12,564+1.8%
2022$12,339-11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 9566, Page 327NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965