Skip to content

1025 Avenue C(Unit C0001)Bayonne, NJ 07002

Built 1951

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block63
Lot2
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-60U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage690
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
46%
Improvement Value:$73,900
54%
Total Assessment$136,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,828+4.2%
2024$3,673+2.7%
2023$3,576-10.4%
2022$3,990+178.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft690DeedBook 9680, Page 845Recorded7/11/2022

Property Sale

Sale
$2,600,000
DeedBook 7077, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1951