Skip to content

1025 Avenue C(Unit C0002)Bayonne, NJ 07002

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block63
Lot2
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-60U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage644
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
63%
Improvement Value:$70,200
38%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,234+4.2%
2024$5,023+2.7%
2023$4,890+1.8%
2022$4,804+82.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951