Skip to content

67 W 48th St(Unit C0005)Bayonne, NJ 07002

Built 1951

Last Sale Price
$2,600,000
Last Sale Date
Jun 19, 2003

Property Information

Block63
Lot2
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-60U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage719
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
43%
Improvement Value:$95,400
57%
Total Assessment$167,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,681+4.2%
2024$4,491+2.7%
2023$4,372+1.8%
2022$4,295-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,600,000
DeedBook 7077, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1951