Skip to content

51 W 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$853,000
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block64
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$273,200
49%
Improvement Value:$284,200
51%
Total Assessment$557,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,585+4.2%
2024$14,955+2.7%
2023$14,559+1.8%
2022$14,303+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$853,000
Sq Ft2,350DeedBook 9950, Page 583Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft2,350DeedBook 9918, Page 921Recorded8/7/2025

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 7307, Page 148Recorded6/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920