Skip to content

196 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 11, 2005

Property Information

Block68
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,114
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
41%
Improvement Value:$255,100
59%
Total Assessment$435,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,165+4.2%
2024$11,674+2.7%
2023$11,365+1.8%
2022$11,165+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 7467, Page 163Recorded2/9/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920