Skip to content

931 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 14, 2020

Property Information

Block85
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,600
40%
Improvement Value:$207,700
60%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,711+4.2%
2024$9,318+2.7%
2023$9,071+1.8%
2022$8,912-14.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 9492, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1920