Skip to content

38 W 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block70
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
53%
Improvement Value:$158,200
47%
Total Assessment$338,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,206+4.3%
2024$8,824-0.1%
2023$8,834+1.8%
2022$8,678+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920