Skip to content

1004 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 25, 2006

Property Information

Block70
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-B-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,438
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
44%
Improvement Value:$278,400
56%
Total Assessment$493,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,787+4.2%
2024$13,230+2.7%
2023$12,880+1.8%
2022$12,653+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,438DeedBook 7883, Page 58Recorded5/4/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920