Skip to content

40 E 36th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block127
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
41%
Improvement Value:$261,100
59%
Total Assessment$441,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,333+4.2%
2024$11,835+12.7%
2023$10,498+1.8%
2022$10,313-8.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 9515, Page 112Recorded10/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920